Bin yıllık mumyalar, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

– Bin yıllık mumyalar, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor

Saçları ve kaşları birinci günkü canlılığını koruyor

NİĞDE – Niğde Müzesi’nde sergilenen yaklaşık bin yıllık sarışın rahibe ve 4 çocuk mumyası yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.

Müze Müdürü Yakup Ünlüler yaptığı açıklamada, müzenin Orta Anadolu arkeolojisinin kronolojik bir düzenle sunulan 6 teşhir salonundan oluştuğunu söyledi. 5. salonda bir bayan ve 4 çocuk mumyasının sergilediğini belirten Ünlüler şunları kaydetti;

“Antik devirde mumyalama mevtten sonraki hayat için vücutların sağlam kalması emeliyle yapılmaktadır. Mumyalama yetenekli uzman bireyler tarafından gerçekleştirilmiştir. Öncelikle bedendeki nemin emilmesi için ölen kişi sodyum karbonatla, tuzla kaplanırdı. Bedendeki su cesetten uzaklaştırıldıktan sonra bedene beğenilen kokulu yağlar ve bitki reçineleri sürülürdü. Sonrasında beden keten bezlerle sarılarak havayla teması kesilirdi. Böylece bedenin havayla teması kesilerek çürümesi engellenmiştir. Antik Mısır’daki mumyalama süreci ekseriyetle kraliyet ailesi, soylu aileler ve zenginler üzere toplumun seçkinleri için yapılıyordu. Uygulama kıymetli olduğu için sıradan beşerler nadiren mumyalanıyordu.”

‘Sarışın Mumya’ 162 Santim Boyunda

Ünlüler; sarışın rahibe mumyasının Aksaray’a bağlı Ihlara Vadisi’ndeki Yılanlı Kilisesi’nde bulunduğunu aktararak, bayanın 21-22 yaşında öldüğünü ve 162 santimetre uzunluğunda olduğunu vurguladı. Rahibenin Mısır şeklinde sargılama tekniğiyle mumyalandığına dikkati çeken Ünlüler şunları söyledi;

“Başında örtü bulunması ve kilise içerisine gömüldüğü için rahibe olduğu düşünülmektedir. Saçlarının da sarı olması nedeniyle ‘sarışın mumya’ olarak isimlendirilmiştir. Mumya üzerinde el dikişli bir elbise ve başında örtü bulunmaktadır. Sarı saçları, kaşları ve kirpikleri hala birinci günkü canlılığını korumaktadır. Sırt üstü durumda olup, sağ kolu göğsünün üzerine, sol kol göğüs altına gerçek uzatılmış olup, sağ elinde ipek bir mendil bulunmaktadır. Mumya üzerinde röntgen çekiminde, sağ ve sol kalça kemiklerinin birleşim yeri olan mafsal kısmının kapalı olması nedeniyle doğum yapmadığı anlaşılmıştır. Bilindiği üzere rahibeler münzevi hayatı tercih ederlerdi, bebek yapmazlardı. Mevt nedeninin teneffüs yolu rahatsızlığı olabileceği düşünülmektedir. Saç örneğine nazaran ise denizel eserler tükettiği anlaşılmıştır. Bu nedenle kıyı şeridinde yaşamış olduğu düşünülmektedir.”

Aksaray hudutları içerisindeki Çanlı Kilise’de bulunan 4 çocuk mumyalarının ise sırt üstü konumda olup elleri göğüsleri üzerinde bağlandığını işaret eden Ünlüler, mumyaların üçünde üzerlerinde 2-3 katlı giysiler bulunduğunu, 4 çocuk mumyasının Bizans periyoduna ilişkin olup, kiliseyle birlikte milattan sonra 10-11 yüzyıla tarihlendirildiğini ifade etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir