Hollanda siyasetinde deprem… Eşi Filistinli olan Başbakan Yardımcısı tehditler nedeniyle siyaseti bıraktı

Eşi Filistinli olan Hollanda Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Sigrid Kaag, tehditler nedeniyle siyaseti bırakma kararı aldı

“İşim aileme ziyan veriyor” diyen Kaag, Hollanda’da yeni hükümet kurulana kadar vazifesine devam edecek.

Kaag, son devirde Hollanda siyasetinde isminden en çok kelam ettiren isimlerden biriydi ve ülkenin ilk kadın maliye bakanı olmasının ardından Hollanda’nın birinci bayan başbakanı olmayı umuyordu.

Yaklaşık 34 yıl diplomat olarak çalışan Kaag, son olarak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcılığı ve BM Lübnan Özel Temsilciliği misyonlarında bulundu. Kaag, BM ismine Suriye’deki silahsızlanma misyonunu da yürüten isimdi.

İşi nedeniyle çocukları yurt dışında büyüyen Kaag, 2017 yılında ülkesine dönmeye karar verdi.

Liberal toplumsal demokrat eğilimli Demokratlar 66 Partisi (D66) saflarında siyasete atılan Kaag, 2017 yılında Dış Ticaret, Kalkınma ve İşbirliği Bakanı oldu.

Daha sonra Dışişleri Bakanlığı’na getirilen Kaag, 2021 yılında D66 lideri seçildi. Kaag, genel lider olarak katıldığı birinci seçimde önemli bir muvaffakiyet elde ederek partisini ikinci sıraya taşıdı.

Dört partili koalisyon hükümetinde daha güçlü bir pozisyona gelen Kaag, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı oldu. Hollanda medyasına nazaran, “Filistinli bir erkekle evli olması nedeniyle Kaag’ın özel hayatı, dehşet verici bir biçimde, büyüteç altındaydı”.

Aşırı sağcı kesim, Kaag’ı eleştirmek için vakit zaman toplumsal medyada, onun ve ailesinin eski Filistin lideri Yaser Arafat’la çekilmiş fotoğraflarını yayımladı.

Kaag, Hollanda’daki siyasal ortamı eleştirerek, popülizm ve İslamofobiye karşı çıktı. Saygın bir diplomat ve siyasetçi olan Kaag’ın bilhassa çok sağ söylemi gaye alan duruşu, onu amaç haline getirdi.

Aşırı sağ ve komplo teorisyenlerinin tenkit ve reaksiyonları toplumsal medya ile hudutlu kalmadı. Bir komplo teorisyeninin, elinde yanan bir meşale ile konutunun kapısına kadar gelmesi onu hayli etkiledi.

Hollanda’ya çocukları için yerleşik bir nizam sağlamak gayesiyle döndüğünü söyleyen Sigrid Kaag, “Burası onların ülkesi. Yalnızca Hollanda vatandaşlığına sahipler lakin buna karşın çok çarpık ve yanlış bir bakış açısı ile suçlanıyorlar. Onlara bunu yaşatmak istemiyorum” diye konuştu.

Kaag’a nazaran, birtakım kesitlerden kendisine yönelik yansıların nedeni, “kadın düşmanlığı”. Hollandalı başkan, toplumsal iklimde bu düşmanlığın, “boyunlarını dışarı çıkarmaya cüret eden kadınları” maksat aldığını vurguladı.

KIZLARI ‘ENDİŞELİYİZ’ DEMİŞTİ

Sigrid Kaag’ın yetişkin iki kızı, Mayıs ayında bir televizyon röportajında, annelerinin güvenliğinden tasa ettiklerini vurgulayarak artık diğer bir iş yapması gerektiğini söylemişti.

Kaag, Kasım ayında yapılacak erken seçimde aday olmayacağını ve D66 liderliğini bırakacağını açıkladı. Siyaseti bırakmanın kendi kararı olduğunu, parti yetkili şuralarının misyona devam etmesini istediklerini söyledi. Ggüvenlik gerekçesiyle siyaseti bırakma kararı ise Hollanda’da geniş yankı buldu. Siyasetçilerin büyük çoğunluğu Kaag’a takviye açıklaması yaptı.

Kaag üzere siyaseti bırakma kararı alan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Cesaretine hayranım ve son yıllardaki güzel işbirliğimiz ve ülkemize olan dizginsiz bağlılığı için ona teşekkür ediyorum” dedi.

Rutte, Kaag’ın son iki kabinede D66 önderi ve bakan olarak Hollanda için “çok şey söz ettiğine” vurgulayarak “Bunun için kabul edilemeyecek kadar yüksek bir bedel ödemek zorunda kaldı” görüşünü dile getirdi.

İşçi Partisi (PvdA) başkanı Attje Kuike, Kaag’ın kararını üzücü olarak değerlendirdi.

Çiftçi Vatandaş Haraketi Partisi (BBB) başkanı Caroline van der Plas da, “Kaag’ın kararını anlayabiliyorum. Aile her şeyden evvel gelir” yorumunu yaptı.

Hollanda’da koalisyon hükümetini oluşturan dört partiden üçü, erken seçim öncesi yeni lider arayışında.

VVD lideri Başbakan Rutte ve D66 başkanı Başbakan Yardımcısı Kaag, siyaseti bırakma kararı alırken, Hıristiyan Demokrat Parti’de (CDA) de Wopke Hoekstra genel başkanlık misyonundan ayrılacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir