Kalp krizi geçirdiği sanıldı ‘Kırık kalp sendromu’ çıktı

Fatma Kırçe, (52) ağustos ayında bir gece dayanılmaz göğüs ağrısıyla uyandı. Sırtına ve sol kol dirsek bölgesine kadar inen ağrılar nedeniyle kolunu hissetmeyince acile gitti. Kırçe’ye kalp krizi geçiriyor olabileceği ve anjiyo yapılması gerektiği söylendi. Kırçe, kendi hekimi olan Prof. Dr. Ramazan Özdemir’e gitmek istediği için süreci kendi isteğiyle reddetti ve sonraki gün Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir’e gitti. Prof. Dr. Özdemir başta tabloyu kalp krizi bahta da gerçek, ilaçlı EKO çekimi sonrası anlaşıldı. 

“TESTLERİ KALP KRİZİNİ İŞARET EDİYORDU LAKİN ANJİYOSU TEMİZDİ”

Hastanın kendilerine nefes darlığı, göğüs ağrısı ve halsizlik şikayetiyle geldiğini anlatan Özdemir, “Hastanın kan sonuçlarına bakınca, nitekim de hem EKG’sinde hem de analizlerinde kalp krizi geçiriyor manzarası vardı. Yaptığımız anjiyoda, kalp damarları büsbütün olağan çıktı. EKO’suna baktığımızda, kalbin yapısına boya verip baktığımızda, kalbin ucunda bir balonlaşma vardı. Bu bizim ‘Takotsubo’ dediğimiz bir sendromdur. Damarlar çoklukla olağandır ve büyük bir ıstırap, gerilim üzere çok ağır duygusal durumlar sonucunda ortaya çıkar. Süreksiz olarak kalbi bozan bir durumdur. Halk ortasında da kırık kalp sendromu olarak biliniyor. Çok hüzünlü durumlarda adrenalin dediğimiz hormon çok fazla salgılanıyor. Çok ıstırap, çok sevinç üzere durumlarda herkesin o hormonlara verdiği karşılık farklı oluyor. Kimi hastalarda çok aşırı gerilim olduğu için kalp çok cevap verebiliyor. Bunda da kalp krizi ya da kalp yetmezliği tedavisindekine emsal ilaçlar kullanılıyor. Lakin bir süre sonra resen geçiyor hastalık. Bazen birkaç ay sürebiliyor. Kalbin dokusu zedeleniyor. Bunun da geri dönüşü olmuyor. Ancak bu hastalıkta damarlar olağan olduğu için, kalbin dokusu büsbütün olağana dönüyor. Yani kalp yetmezliği gelişmiyor” dedi.

“KALBİM ÇOK KIRIKMIŞ”

Kontrolleri için bir ay sonrasında tekrar hastaneye giden ve hiçbir probleminin kalmadığını öğrenen Fatma Kırçe, “Göğsümün sol tarafında bir ağrı hissettim. Berbat bir ağrıydı. Hiç daha evvel o denli bir şey yaşamamıştım. Ağrı aşağıya gerçek göğsümün etrafına hakikat yayıldı ve sırtıma, sol koluma, dirseğe kadarki kısmına kadar geldi. Kolumu hissetmemeye başladım. Hastaneye götürdüler. Kalp krizi geçiriyor olabilirsin dedi tabipler. Daha sonra makineye bağladılar. O ortada da ağır bakımı uygun olan boş hastane aramaya başladılar. Ambulansa makine eşliğinde bindirildim. Öbür büyük bir hastaneye sevk edildim. Kalp krizi geçirdiğimi, tehlikede olduğumu ve çabucak anjiyo yapılması gerektiğini, stent takılacağını söyledi hekimlerim. Ben o an istemedim, imza verip çıktım ve sonraki gün Ramazan Bey’e geldim. Farklı bir teşhis konuldu. Kalp krizi geçirmediğim, kalbimin çok uygun olduğu ve kalbin etrafında baloncuklar oluştuğu için gerilimden ötürü bunları yaşadığımı söyledi. Kırık kalp sendromu geçirdiğimi söyledi. Ondan öncesi esasen annemi kaybetmiştim. Ayrıyeten ailemde çeşitli olaylar yaşamıştım. Ramazan Hoca anjiyo konusunda cesaretlendirdi beni. Aslında korkuyordum. Anjiyoda damarlarımın açık olduğunu, uygun olduğunu söyledi. Ben bu türlü bir hastalık daha evvel duymadım. Istıraplardan ve yaşadığım travmalardan ötürü nitekim kalbim çok kırıkmış” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir