Sayıştay AKP’li Balıkesir Belediyesi’nde yaşanan usulsüzlükleri tek tek sıraladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2017’de istifasını istediği belediye liderleri arasında Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur yer alıyordu. Uğur bir mühlet istifaya direndikten sonra “tehdit edildiğini” açıklayarak gözyaşlarıyla istifa etmişti. Uğur’dan sonra 2019 yerel seçimlerinde vazifeye AKP’li Yücel Yılmaz seçildi. Yılmaz, 8 Nisan 2019’da mazbatasını aldı ve başkanlık misyonuna başladı.

Başkan vazifeye geldikten altı hafta sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı “ISO 9001 Kalite İdare Sistemi, ISO 31000 Risk İdare Sistemi, ISO 37001 Yolsuzlukla Uğraş İdare Sistemi Hizmet Alım İşi” ihalesine çıktı. İhale kararı 21 Mayıs 2019’da alındı ve jet süratiyle dört gün sonra ihale yapıldı. İhaleye tek şirket olarak Enderun Kurumsal Danışmanlık Eğitim ve Araştırma Hizmetleri Ticaret Anonim teklif verdi ve kazandı. İhaleye 250 bin TL teklif verildi ve maliyet 299 bin TL olarak hesaplandı. “Yolsuzlukla Gayret İdare Sistemi Hizmet Alım İşi” ihalesine tek başına giren şirket lokal seçimlerden iki hafta evvel Ankara’da kuruldu. Şirketin resmi kayıtlardaki adresinin ise bir apartman dairesi olduğu görülüyor. İhaleden yalnızca bir gün evvel el değiştirdiği ortaya çıkan şirket belediyeye ISO 37001 yolsuzlukla çaba sistemini kuracaktı. ISO 37001, kuruluşların rüşveti tedbire, tespit etme ve ele almalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir ‘Rüşvet Aykırısı İdare Sistemi’ standardı olarak biliniyor.

USULSÜZ BİNA VERİLDİ

Belediyeye ilişkin çok sayıda taşınmazın da ihaleyle kiraya verilmesi gerekirken işgaliye kontratıyla kiraya verildiği ortaya çıkarıldı. Dükkân, kafeterya, büfe ve gibisi 91 adet taşınmazın ihale yapılmadan kiraya verildiği belirlendi. Üç derneğe 3 yıl, 10 yıl ve süresiz tahsisler yapıldı. Kanuna muhalif bulunan bu tahsislerin iptal edilerek belediye meclis kararı ve çevre ve şehircilik bakanlığı onayıyla yapılması istendi. Sayıştay’ın son tespiti ise Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin şeffaflığına ait. Sayıştay, belediyenin yeteri kadar şeffaf olmadığını bildirdi.

DÜZENLEME YAPILMADI

Kamuoyuna açıklaması mecburî bilgi, evrak ve karar ve raporları internet sitesinde yayınlamadığını tespit etti. Sayıştay denetçilerinin bir evvelki yıl da tıpkı mevzulara ait tespitlerinin olmasına karşın belediyenin bu bulguları düzeltme yoluna gitmediği görüldü.

İHALEYE KARŞIN DEVAM

Enderun Kurumsal Danışmanlık Eğitim ve Araştırma Hizmetleri Ticaret Anonim çalışmaya başladıktan sonra “rüşvet tersi idare sistemi”nde bir değişiklik olmadığı anlaşıldı. Sayıştay’ın bir yıl süren kontrolleri rapor haline getirildi ve 2021’de yayımladı. Raporda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ndeki usulsüzlükler tek tek belirlendi. Usulsüzlüklerden biri minibüs çizgilerinin işletmeleriyle ilgiliydi. Başkanlığını Yücel Yılmaz’ın yaptığı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 2 bin 217 minibüs çizgisinin işletme hakkını ihalesiz ve süresiz olarak verdiği belirlendi. Ayrıyeten meyve hali, iskele, kahvehane, tiyatro üzere yerlerin ihale yapılmadan belediye şirketlerine kiralandığı tespit edildi. Sayıştay, bunu 2886 sayılı devlet ihale kanununa ters buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir