Yerel seçimlerde kentsel dönüşümün benimsenmesi sektörü memnun etti

İSTANBUL (İGFA) – Kentsel dönüşüm, akıllı kentler ve dijital ikiz projeleri tüm dünyanın gündeminde olduğu üzere ülkemiz mahallî idarelerin gündeminde de geniş yer bulmaya başlıyor. Zira büyüyen kentleri verimli bir formda direktörün yolu akıllı kentlerden geçiyor.

Akıllı kent pazarının 2027’de tüm dünyada 2 trilyon doların üzerine çıkacağı öngörülüyor.

Bu sayının içerisindeki dijital ikiz çalışmalarının ise 125 milyar dolara ulaşacağı varsayım ediliyor. Mevzunun değerinin farkında olan ülkeler de bu alana önemli yatırımlar yapıyor. İngiltere’nin 2023 yılında aldığı bir kararla her kenti akıllı kent haline getirmek ve kentlerin dijital ikizini çıkartmak için ayırdığı bütçe 600 milyar poundun üzerinde. Yaklaşık 10 yıl içinde yapılacak bu yatırımla, kentlerin dijital dönüşümünün gerçekleşmesi hedefleniyor.

Akıllı kent yaklaşımını güçlendirmek ve yaygınlaştırmak için 42 yıldır bilişimin gücünü kullanan bölüm temsilcilerinden SAMPAŞ Holding’in Yönetim Kurulu Lideri Şekip Karakaya, akıllı kentsel dönüşüm projeleri ve daha da kıymetlisi bu projelerin gerçekleştirilmesi kentlerimizin geleceğini etkileyen en kıymetli etken olduğuna dikkati çekerek, 42 yıldır bilişimin gücünü kullanarak kentlerimizi daha yaşanabilir hale getirmeye, yatırımları ve projelerle Türkiye’nin dört bir yanındaki belediyelere takviye olmaya devam edeceklerini söyledi. Bu kritik periyotta yalnızca kentsel dönüşüm projeleri değil, birebir vakitte dijital ikiz teknolojileri de seçim gündeminin değerli bir modülü olarak öne çıktığını tabir eden Karakaya, “Dijital ikiz konseptini de Türkiye genelindeki projelerine entegre ederek kentlerin dijitalleşmesine katkı sağlamaya hazırız” dedi.

“Türkiye yaklaşan lokal seçimlere hazırlanırken, akıllı kent, bina ve madencilik projelerine öncelik verme zaruriliği son derece kritik” diyen Karakaya, bahisle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ülkemizin birçok kere yıkıcı doğal afetlere ve trajik can kayıplarına maruz kalması nedeniyle hem adayların hem de paydaşların kentsel dönüşüm konusunda ileri görüşlü bir yaklaşım benimsemeleri çok değerli diye düşünüyorum. Biz, en son teknolojiler ve sürdürülebilir uygulamalar aracılığıyla, toplumsal ömürde dayanıklılığı ve güvenliği artırmayı ve gelecekteki felaketlerin yarattığı riskleri azaltmayı hedefliyoruz. İlerleme ve refahımız ismine, adayları sadece altyapıyı güçlendirmekle kalmayıp birebir vakitte hayatları ve geçim kaynaklarını da koruyacak akıllı teşebbüslerin uygulanmasına öncelik vermeye çağırıyoruz. Gelin daima birlikte, dayanıklılık ve yeniliğin el ele vererek herkes için daha parlak yarınlar sağlayacak bir gelecek inşa edelim”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir