Farklı müzelerdeki antik oyuncaklar Ankara’daki geçici sergide bir araya getirildi

Türkiye’deki farklı müzelerin koleksiyonlarında bulunan antik periyotlara ilişkin çocuk oyuncakları, Ankara Etnografya Müzesi‘ndeki süreksiz stantta bir ortaya getirildi.

Çanakkale Troya, Bursa, Mardin, Kocaeli üzere müzelerin koleksiyonlarında yer alan, pişmiş topraktan ve tahtadan yapılmış oyuncaklar, antik devirlerde çocukların oyun alışkanlıklarından örnekleri bir ortada sunuyor.

Sergide, dünyanın birinci oyuncak otomobil örnekleri ortasında yer alan, milattan evvel 4000 yahut 3000 yıllarına ilişkin pişmiş topraktan oyuncak otomobil, bugünkü kuklaların birinci prototiplerini oluşturan kukla örnekleri, birinci düdükler, oyun tahtaları, çeşitli hayvan figürinleri, savaşçı asker figürin ve kuklaları üzere pek çok eser bulunuyor.

Ziyaretçiler, stantta tahta oyuncak arabayı da deneyimleyebiliyor.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce “Çocukça Şeyler: Geçmişten Günümüze Çocuk, Oyun, Oyuncak” ismiyle Ankara Etnografya Müzesi Süreksiz Stant Alanı’nda açılan stant, 23 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

“OYUNCAKLAR, PERİYODUN KÜLTÜR SEVİYESİNİ DE YANSITIYOR”

Ankara Etnografya Müzesi Müdürü Ali Haydar Atalar, Türkiye’nin seçkin müzelerinden ender yapıtları ziyaretçilerin ilgisine sunduklarını söyledi.

Sergide, oyunlara dair bilgilerin yer aldığı tabletlerin de bulunduğunu anlatan Atalar, “Çocukluğumuzda tel bağlayıp, ip bağlayıp çekerek kullandığımız otomobillerin antik çağdaki örneklerini görmekteyiz. Doğal antik çağdaki bu örnekler kültürün de ne kadar üst seviyede olduğunu yansıtmakta. Zira yalnızca sıradan bir oyuncak otomobil değil üzerinde pek çok kompozisyonu, manası, manayı taşıyan yapıtlardan bahsediyoruz” tabirlerini kullandı.

Oyuncakların, ailelerin çocuklarına yaptığı dizaynlar olabileceği üzere bu işte ehlileşmiş usta ve sanatkarlar tarafından da hazırlanmış olabileceğini lisana getiren Atalar, eserler ortasında en eski oyuncağın Mardin Müzesi’nin koleksiyonundan gelen oyuncak otomobil olduğunu bildirdi.

Sergilenen oyuncakların “sıradan” olmadığını tabir eden Atalar, oyuncakların farklı figüratif bezemeleri barındırdığını anlattı.

Atalar, Ankara Etnografya Müzesi olarak süreksiz sergilerle pek çok farklı yapıtı ziyaretçiyle buluşturmak için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

“BENİM OYUNCAKLARIMA BENZEMİYOR”

Müzede süreksiz stant alanını ailesiyle ziyaret eden çocuklar, yapıtları değişik bulduklarını, bunların kendi oyuncaklarına benzemediğini söyledi.

Ziyaretçi çocuklar, farklı buldukları oyuncaklar ortasında en çok hayvan figürinlerini sevdiklerini tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir