Zelenski’den kirli bomba açıklaması: Elimizde kanıtlar var

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, paylaştığı imajlı iletisinde, Rusya’nın kirli bomba argümanları ve Ukrayna’nın inceleme talebi üzerine UAEA uzmanlarının Ukrayna’nın 3 tesiste yaptıkları incelemelerin sonucunda bir nükleer faaliyete rastlanmadığını belirterek, “UAEA’yı denetim etmeye davet ettik. Onlara ilgili tesislerde özgür hareket edebilme özgürlüğü verdik. Ukrayna’da hiç kimsenin, rastgele bir kirli bomba üretmediği yahut üretmeyeceğine dair açık ve reddedilemez delillerimiz var” tabirini kullandı.

“ASIL RUSYA KİRLİ OYUN PEŞİNDE”

Aslında Moskova idaresinin kirli oyunun peşinde olduğunu savunan Zelenski, Rusya Federasyonu’nu Ukrayna’ya yönelik terör taarruzları düzenlemekle suçladı.

Rus güçlerinin son devirlerde Ukrayna’nın güç altyapılarına ağır akınları düzenlediğini hatırlatan Zelenski, kelam konusu altyapıların hasar aldığı için ülke genelinde 4,5 milyon aboneye şimdiye kadar elektrik hizmetin verilmediğine dikkati çekerek “Rus güç terörüne dayanmak ve bu türlü bir testten geçmek şimdilik ana misyonlardan biri olan ulusal bir görevimizdir” değerlendirmesinde bulundu.

Moskova idaresi, Ukrayna’nın “kirli bomba” kullanacağını ve cürmü Rusya’nın üstüne atacağını argüman etmişti

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir